"Sivil Savunma Tatbikatı" yurdumuzda gerçekleştirildi.Ayrıntılar...

21 Mart 2014 Cuma günü, olası bir afet anında deprem ve yangına karşı hazırlıklı olmak ve bu konuda personel ve öğrencilerimize tecrübe kazandırmak amacıyla; Yurt Müdürümüz İsmail Tuncel, yurdumuz sivil savunma ekip personeli ve öğrencilerimizin katılımlarıyla yurdumuzda deprem ve yangın tahliye tatbikatı gerçekleştirildi.

Milli Eğitim Müdürlüğü Sivil Savunma Uzmanı Mahir Odabaşı’nın yönetiminde gerçekleştirilen tatbikatta öğrencilere teorik ve pratik bilgiler verildi. Planlanan sivil savunma tatbikatı senaryosu gereği; Tatbikat alarmının çalmasıyla yurtta bulunan öğrencilerin bir kısmı  yangın merdivenini kullanarak tahliye edilirken , yurtta mahsur kalan diğer yaralı öğrenciler ise acil ilkyardım ekipleri  tarafından sedye ile yurt bahçesine çıkarıldı ve öğrencilerin emniyetli bir şekilde yurt bahçesinde toplanmaları sağlandı.

Sivil Savunma Uzmanı Mahir Odabaşı, usulüne uygun tarzda yapılan tatbikatların önemine ve gerekliliğine değindi.Burada bir yangın söndürme cihazının kullanılmasını öğrenen bir öğrencinin yarın bir fabrikayı kurtarabileceğini ifade etti.Acil numaraların nasıl aranması gerektiği, telefonların doğru kullanımı, deprem ve yangın anında ilk yapılması gerekenler hakkında öğrencileri bilgilendirdi. Yangın söndürme cihazlarının çalışma prensibi hakkında da bilgiler verilerek, yakılan temsili ateşte yangın söndürme cihazının kullanımı ile yangına nasıl müdahale edilmesi gerektiği uygulamalı olarak öğrencilere gösterildi.

Vukuatsız olarak gerçekleştirilen tatbikat sonrasında Yurt Müdürümüz İsmail Tuncel, tatbikatın büyük yarar sağladığını ifade ederek, katkılarından dolayı Sivil Savunma Uzmanı Mahir Odabaşı’na, Sivil savunma ekip personeline ve öğrencilere  teşekkürlerini ileterek tatbikat sona erdi.

 

 

Foto Galeri