"Gençlik ve Güvenli Gelecek" konulu konferans yurdumuzda gerçekleştirildi.Ayrıntılar...

19 Mart 2014 Çarşamba günü , Çorum İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürü Cengiz Gümüşay’ın  konuşmacı olarak katıldığı “Gençlik ve Güvenli Gelecek” konulu konferans, Kaleli Yükseköğrenim Kız Öğrenci Yurdumuz konferans salonunda öğrencilerin yoğun katılımıyla gerçekleştirildi.

Programın açış konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelen Yurt Müdürümüz İsmail Tuncel konuşmasında şunları belirtti: “Terör Latince bir kelime olup, anlamı “Korkudan titreme” veya “Titretmeye sebep olma” anlamlarına gelir. Türk Dil Kurumu sözlüğünde ise; Yıldırma, cana kıyma ve malı yakıp yıkma, korkutma anlamlarına gelmektedir.Terör genellikle; cinayet, gasp, sabotaj, adam kaçırma, provakatörlük şeklinde kendisini göstermektedir. Bizlerin yapacağı tek şey, yukarıda saydığım olaylara karşı daima tedbirli, uyanık ve dikkatli olmaktır.Her an karşımıza, bir gaspçı çıkabilir, bir tinercİ, bir balici çıkabilir, oturduğunuz cafede her an bir cinayet terörü işlenebilir, her an karşımıza bir sapık çıkabilir düşüncesiyle tedbirli, dikkatli ve uyanık olmak durumundayız. Kendine özgüven her zaman iyidir ancak aşırı güven ise hiçbir zaman iyi değildir.Enes Bin Malik diyor ki; Peygamberimize bir adam geldi. “Ey Allahın Resulü! Devemi bağlayıp ta mı Allah’a tevekkül edeyim (güveneyim). Yoksa salıverip te mi  Allah’a tevekkül edeyim.” diye sordu. Resülullah’ta şöyle buyurdu: “Deveni bağla, sonra Allah’a tevekkül et.” dedi.

Slayt sunumu eşliğinde konferansını vermek üzere kürsüye gelen Çorum İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele (TEM) Şube Müdürü Cengiz Gümüşay ise; Terör eylemlerinin amaçlarının anayasal düzeni değiştirmek, devletin bütünlüğünü bozmak, devlet otoritesini zaafa uğratmak ve yıkmak olduğunu belirtti.Örgütleri ayakta tutan unsurların yurtiçi ve yurtdışı desteklerinin, finansmanının ve insan kaynağını güçlendirme faaliyetlerinin olduğunu; düşük ve orta gelirli insanlar ile aile bağları kopuk gençlerin terör örgütü üyelerince hedef seçildiğini belirterek en çok etkilenen yaş gruplarının 14-25 yaş aralığı olduğunu söyledi. Ülke bütünlüğümüz aleyhinde faaliyet gösteren terör örgütlerinin propagandalarını etkisiz kılmak, söz konusu örgütlerin eleman temini konusunda yürütecekleri faaliyetler ile ilgili gençliği ve kamuoyunu aydınlatmak, üniversite gençliğinin terör örgütleri tarafından hazırlanan tuzaklara düşmelerini önlemek ve örgütlerin gerçek yüzlerini deşifre ederek konu hakkında hedef kitleyi sağlıklı bir şekilde bilinçlendirmek, Polisin dolayısıyla devletin her zaman öğrencilerin yanında olduğunu hissettirmek, okul ve yurt ortamlarında güvenli eğitim ortamlarını sağlamak amacıyla sürdürülen bilgilendirme ve önleme faaliyetleri çerçevesinde konferanslar düzenlediklerini belirtti.Terör örgütlerinin gençlerimizi kandırmasına mani olmak için herkesin daha dikkatli olması ve bu konularda polisimiz ve ilgili birimlerle iletişime geçilerek emniyet güçlerimize yardımcı olunması konusunda öğrencilere tavsiyelerde bulundu.

Programın son bölümü öğrencilerle soru-cevap şeklinde devam ederken, merak edilen sorulara Terörle Mücadele Şube Müdürü Cengiz Gümüşay tarafından cevaplar verildi.

Konferansa katkılarından dolayı Yurt Müdürümüz İsmail Tuncel, Çorum İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürü Cengiz Gümüşay’a teşekkürlerini ileterek, çiçek takdim etti.

Foto Galeri