Yurdumuz 2013-2014 Öğretim Yılı Mezun Öğrencilerine Veda Programı Düzenlendi.

Yurdumuz 2013-2014 Eğitim-Öğretim yılında devam edip başarılı olarak sertifika almaya hak kazanan İngilizce - Diksiyon - Muhasebe kursları öğrencileri ile yurdumuzdan üniversite hayatını tamamlayarak mezun olacak öğrencilerimiz için hazırlanan veda gecesi programı , yurdumuz konferans saonunda gerçekleştirildi.

Çorum Vali Yrd.Sait Topoğlu, Belediye Başkan Yrd. Zeki gül, Hitit Ünv. Rektör Yrd.Prof.Dr.Osman Eğri, Milli Eğitim Müdür Yrd.Ali Kurnaz, MEM Şube Müdürü Cengiz Kılınç, MEM Sivil Savunma Uzmanı Mahir Odabaşı, Halk Eğitim Merkezi Müdür Yrd. Hayrullah Tekin, Belediye Meclis Üyesi mehmet Döngel, Muhasebe Kursu Hocası Mali Müşavir Fikret Tepençelik, Diksiyon Kursu Hocası Yasin Keçeci, İngilizce Kursu Hocası Emine Kurum Günder, Udi Halil Özçelebi ve Korosu ile öğrencilerin yoğun katılımlarıyla gerçekleştirildi.


Gecede Yurt Müdürü İsmail Tuncel ve Mezun öğrenciler adına Mühendislik Fakültesi öğrencisi Betül Atalay birere konuşma yaptılar.

Yurt Müdürmüz İsmail Tuncel konuşmasında: "Bugün çok gururlu ve mutluyum. Çünkü sizleri hayata uğurlamanın sevincini yaşıyorum. Eğitiminizi tamamladığınız zaman, sizlere başarınıza göre bir diploma  verilecektir. Ancak bu diploma hayatınızı şekillendirmeyecektir. Çünkü asıl iş, okulda değil, hayatta ve sosyal ilişkilerinizde göstereceğiniz başarıdadır.

Bir işe girerken, diplomanıza bakacaklar, ama işe girdikten sonra artık diploma  değil, sizin sosyal yönden kendinizi ne kadar geliştireceğinize, ne kadar verimli olacağınıza ve şirkete neler kazandıracağınıza bakacaklardır. Derslerde öğrendiğiniz bilgileri hayatta ne kadar uygulayacağınız, sizin başarınızı belirleyecektir. Diyelim ki bir Edebiyat öğretmeni oldunuz. Türk Edebiyatını çok iyi öğrenmişsiniz, derslerinizi hep yüksek notlarla geçmişsimiz ama düşüncelerinizi ifade etme yeteneğiniz gelişmemiş ve öğrencilerinizle diyalogunuz iyi değil. Bu durumda diploma notu size ne kadar faydalı olabilir?

Diyelim ki, işletmeden mezun oldunuz ve “İşletme Yönetimi” dersiniz 100, “Hukuk” 90 ama bankaya memur olarak girdiniz ve gelen insanlara bankanızın hizmetlerini bile anlatamamaktasınız. Bu arada da kriz çıktı. O zaman bu yüksek diploma notunuzun bir önemi kalmamakta ve sizlerin ikna gücü, sosyal ilişkileri iş yaşamında ön plana çıkmaktadır. Her konuda kendinizi geliştirmeniz durumunda iş yaşamında başarı sağlayabilirsiniz.

 “Cevizin kabuğunu kıramayan insan, cevizin tamamını kabuk sanırmış.”. Sizler de hayatı, üniversite yaşamınız gibi algılarsanız, o zaman büyük hayal kırıklıkları ve bunalımlar sizi bekliyor demektir. Bunları yaşamamak için de sizlerin, ders notlarınızla beraber hayatta sizlere lazım olacak sosyalleşme, iletişim ve mesleki bilgileri uygulayacak ortamlarda insanlarla beraber olma imkânlarını iyi değerlendirmeniz gerekmektedir.

 Umarım anlattıklarımdan dersler alacaksınızdır. Bizler de bu umut ve heyecanla anlatmaya devam edeceğiz. Yeter ki ülkemizde bilinçli ve farkındalık seviyesi yüksek, din, vatan, millet sevgisiyle dopdolu insanlar çoğalsın.

Bu duygu ve düşüncelerle hepinizi hayata uğurlarken sağlıklı ve başarılı bir yaşam diler, sevgilerimi sunarım." diyerek sözlerini sonlandırdı.

Mezun öğrenciler adına konuşma yapan Mühendislik Fakültesi öğrencisi Betül Atalay ise duygularını dile getirdiği konuşmasında şöyle konuştu: "Başlangıçlar güzeldir, bitişler zor.Tanışmalar heyecanlı ve umutlu ayrılıklar acı.

 Şu günlerde bir taraftan mezuniyet heyecanı yaşarken, diğer taraftan bizleri hüzünlendiren bir dönem içindeyiz.Bizler, okula ve Kaleli Kız Öğrenci yurdu’na ayrılık adına el sallarken, bayrağı eğitim ve öğretim hayatına devam eden arkadaşlarımıza teslim ediyoruz.Atılacağımız iş hayatı için okulumuzdan teori ve pratiği ile gerekli donanıma ulaşıp, eğitim ve öğretimin belki de en güzel yıllarına veda ediyoruz.Bu zorlu süreçte bizlere kapılarını açan, ikinci bir evimiz olarak gördüğümüz Kaleli Kız Öğrenci Yurduna da veda etmenin sancılı hüznü içerisindeyiz.Albert Schweitzer’in söylediği gibi “Her insanın iki eğitimi vardır.Biri başkalarından aldığı, öteki ve daha önemlisi kendi kendine verdiğidir”. Kendileri de  bir eğitimci olan İsmail Tuncel hocamız bizlere bu konuda en büyük yol gösterici olmuştur. Gerek yurtta verilen konferanslar, gerekse ilgi ve becerilerimize yönelik açılan kurslarla kendimizi birçok alanda geliştirme imkanı bulduk.

Ailelerimiz, annelerimizin sevgi ve şefkati ile babalarımızın verdiği güven duygusunu barındıran bir saç ayağından oluşmaktadır. Bu duygulardan bir tanesi dahi eksik kaldığında denge bozulur. Arkadaşlarım ve ben de dahil olmak üzere daha önce hiç aile ortamının sıcaklığından uzak kalmamıştık. Kaleli Kız Öğrenci Yurdu bizi aynı sevgi, şefkat ve güvenle kucakladı. Şöyle ki; önceden ailemizden ayrılma fikri bizi hüzünlendirirken, şimdilerde ise yurdumuzdan ayrılma fikri bizi hüzünlendirmektedir.Şimdi yeni bir hikayenin soluğunu yaşayan, tüm arkadaşlarıma mutlu ve başarılı bir yaşam dilerim. Yolunuz açık olsun." diyerek konuşmasını tamamladı.

Kursta emeği geçen hocalara, Vali Yrd.Sait Topoğlu tarafından plaketleri takdim edilerken, kursiyer öğrenciler ve mezun öğrenciler ise protokol mensupları tarafından belgelerini aldılar.

Program akışında Şef Halil Özçelebi Başkanlığında Türk Sanat Musikisi konseri icra edilirken, toplu hatıra fotoğrafı çekimiyle program sona erdi.