Yemekhane

Açık büfe sabah kahvaltısı ile ev yemeği kalitesinde ve dört çesit olarak hazırlanan akşam yemekleri tepsiler içerisinde porselen yemek tabakları ile öğrencilerin hizmetine sunulmaktadır. Masalar laminat kaplama, sandalyeler deri kaplamalı olup öğrencilerimize kendi sıcak ev ortamını hazırlamak en büyük hedeflerimiz olmuştur.

Yemek listelerimiz yetişkin bir kişinin bir öğünde alması gereken kalori göz önünde bulundurularak diyet uzmanlarının kontrolünde hazırlanmaktadır. Yurdumuz muayene komisyonu tarafından hassasiyetle incelenerek mal kabulü yapılan ve günlük olarak temin edilen sebze, meyve ve et ürünleri, kendi kadrolu ahçılarımız tarafından hijyenik şartlarda yurdumuz mutfağında özenle hazırlanmaktadır. Ahçılarımızın sağlık durumları üç ayda bir sağlık testleri yaptırılıp takip edilmektedir. Personelin el, yüz ve kıyafet temizliğine azami derecede dikkat edilmektedir. Gıda maddeleri günlük yapılan yemek tabelasına göre satın alınıp mevcuda göre pişirilmektedir. Bu nedenle bir sonraki güne yemek bırakılmamaktadır.

 

KAHVALTI : Zengin açık büfe sabah kahvaltısı her gün, özel porselen kahvaltı tabaklarıyla öğrencilerimizin hizmetine sunulmuştur.


Çesitlerimiz: Beyaz peynir, Krem peynir, Labne peynir, Tereyağı, Bal, Reçel çesitleri, Çikolata, Siyah zeytin, Yeşil zeytin, Yumurta, Tahin-Pekmez, Domates, Salatalık, Salam, Sosis, Patates Kızartması, Süt, Çay, Poğaça, Börek, Çörek, Pide çesitlerinden oluşmaktadır.

Kahvaltı saatleri; hafta içi 07.00–10.00 / hafta sonu 08.00-10.00 saatleri arasındadır.

 

AKŞAM YEMEĞİ : Akşam yemeği dört çesit olarak ev yemeği tarzında özenle hazırlanmaktadır. Yemeklerimiz, kendi mutfağımızda uzman ahçılarımız tarafından titizlikle hazırlanarak, porselen tabaklarda servise sunulmaktadır.