Yurt Kuralları

 

Öğrenciler, Yurt Müdürlüğü tarafından belirlenmiş bulunan kendileri

ile ilgili hükümlere ve yurdun günlük çalışma düzenine uymak

zorundadırlar. Uyulması gereken kurallar

aşağıda belirtilmektedir.

 

 

 1. Yurt Müdürlüğü tarafından yapılacak her türlü tebligat ve çağrıya uymak.
 2. Yurdun huzurunu ve düzenini bozacak hareketlerden titizlikle kaçınılır. Görgü kurallarına uyulur. Kıyafet ve hareketlere dikkat edilir. Odalar ve yurdun diğer bölümleri temiz ve düzenli tutulur.
 3. Yurt yöneticileri, nöbetçi yöneticiler ve yurt personeline karşı ölçülü, dikkatli ve saygılı hareket edilir. Personelin görevini engelleyici ve güçleştirici hareketlerde bulunmak, işlerine müdahale etmek, görevli personel ile özel sohbet toplantıları yapmak ve özel işler için kullanmak yasaktır.
 4. Kişiler ile olan ilişkilerde kaba ve saygısız davranmak, gürültü etmek, başkalarını rahatsız edecek şekilde ve yüksek tonda müzik dinlemek ve TV izlemek, aynı şekilde herhangi bir müzik aleti çalmak ve şarkı söylemek yasaktır.
 5. Yurt Yönetimi tarafından belirlenen son giriş saatlerine uyulur.
 6. Yurda giriş çıkışlarda, görevli personele veya sorulduğunda yurt idarecilerine yurt kimlik kartı gösterilir. Gerektiğinde Yurt Müdürlüğü tarafından kontrol edilmek üzere öğrencilere ait dolap, bavul, vb. yerler açık bulundurulur.
 7. Yurt Müdürlüğü tarafından tahsis edilen oda, yatak, dolap, masa, sandalye, vb.'den başka yer ve eşya işgal edilemez.
 8. Odalarda bulunan yatak, dolap, masa, vb. gibi demirbaş eşyaların yerini değiştirmek veya başka yerlerde kullanmak yasaktır.
 9. Dolaplarda ve odalarda akan, kokan ve bozulan yiyecek maddesi bulundurmak yasaktır.
 10. Odalarda ütü, aydınlatma, ısıtma cihazları, elektrik ocağı, su ısıtma cihazı gibi cihazları kullanmak yasaktır.
 11. Odalarda yatılı misafir kalamaz.
 12. Yurt Yönetimi tarafından belirlenen yerler ve saatler içinde konuklar kabul edilir.
 13. Yurt binası ve müştemilatında duvarlara, kapılara demirbaş eşya üzerine yazı yazmak, resim yapıştırmak, işaret ve şekiller çizerek zarar vermek yasaktır.
 14. Sağlık sebepleri ile yurda refakatçi alınmaz.
 15. Yurtta evcil de olsa hayvan beslemek yasaktır.
 16. Yasaklanmış ve birlik ve beraberliği bozacak her türlü zararlı yayın ile genel ahlaka aykırı resim ve afişleri odalara ve yurda asmak; Yurt Müdürlüğü'nün izni olmadan herhangi bir nedenle toplantı düzenlemek, gösteri yapmak, tahrik ve teşviklerde bulunmak; her türlü kesici, vurucu ateşli silahlarla, mermi ve patlayıcı maddeleri yurda sokmak; yurt binası ve çevresinde alkollü içecek, keyif verici, uyuşturucu ve uyarıcı madde bulundurmak ve kullanmak; kumar olarak nitelendirilen oyunları oynamak yasaktır.

Yurdumuz, Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı olarak çalışmaktadır ve Milli Eğitim Bakanlığı tebliğlerine göre yönetilmektedir. Yurdumuzda uygulanmakta olan kurallar, giriş çıkış saatleri ve disiplin yönetmeliği, bu tebliğler esas alınarak hazırlanmıştır. Ancak, öğrenci talepleri ve koşullar göz önünde bulundurularak bu tebliğler esnek tutulmaktadır.