Yurdumuz 2013-2014 Akademik Yıl Sosyal ve Kültürel Etkinlikleri Başladı.

YURDUMUZ 2013-2014 EĞİTİM-ÖĞRETİM AKADEMİK YIL SOSYAL VE KÜLTÜREL ETKİNLİKLERİ AÇILIŞI KONFERANS VE TSM KONSERİ İLE BAŞLADI

4 Ekim 2013 Cuma günü, Hitit Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Müdürü Doç.Dr.Faruk Yamaner’in “Kaliteli Yaşam ve Egzersiz” konulu konferansı ile ilimizin değerli sanat musikisi üstadı Halil Özçelebi yönetiminde TSM Korosu konseri, yurdumuz konferans salonunda öğrencilerin yoğun katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla birlikte açılış konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelen Yurt Müdürümüz İsmail Tuncel konuşmasında “Kaliteli yaşam insanoğlunun ayrılmaz bir parçasıdır.Sözlerime A.B.D’ de yüz yaşını geçen insanlar üzerinde yapılan bir araştırma ile sözlerime başlamak istiyorum.Uzun yaşamak için sadece fiziksel sağlığınızın değil aynı zamanda sosyal ve duygusal bağlarınızın da kuvvetli olması gerektiği ortaya konulmuştur.Aşağıda adlarını belirttiğim hususlar, kaliteli bir hayat yolculuğunda sizlerin ilk adımları olacaktır.Unutmayın ki yaşlanmak kaçınılmaz olsa da güzel yaşlanmak mümkündür.

Arkadaş ve ailenizle yakın ve samimi ilişkiler içinde olun.Zihninizi sürekli aktif tutun, yeni bir şeyler öğrenmeye devam edin.Bol bol gülün, espiri anlayışınızı geliştirin.İnançlarınıza ve ruhaniyetinize sıkı sıkı tutunun.Yeni bir güne heyecanla başlamaktan asla vazgeçmeyin.Hareket etmeye, aktivitesi bol bir yaşam sürmeye gayret edin.Özgür olduğunuz ve kimseye bağımlı olarak yaşamadığınız hissine sahip çıkın.Doğru bir beslenme planı uygulayın.Haberleri ve güncel olayları takip edin.Yeni arkadaşlıklar kurun, dostlar edinin.” diyerek sözlerini tamamladı.

Slayt sunumu eşliğinde konferansını vermek üzere kürsüye gelen Hitit Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Müdürü Doç.Dr.Faruk Yamaner konuşmasında; fiziksel aktivitenin fiziksel ve zihinsel sağlık üzerine etkileri üzerinde ayrıntılı bilgiler verdi.

FİZİKSEL AKTİVİTENİN FİZİKSEL SAĞLIK ÜZERİNE ETKİLERİ :

Kilo Kontrolü: Şişmanlık giderek artmaktadır.Kilo kaybının; enerji sınırlaması ve fiziksel aktivitenin artırılmasıyla sağlanması,daha kolay ve etkilidir. Daha da önemlisi kilo almayı önlemede önemli rol oynamaktadır. Örneğin günde 2-5 km yürüyüş enerji dengesinin sağlanmasını önemli ölçüde etkilemektedir

Kan Basıncının Kontrolü:Düzenli fiziksel aktivite kan basınçlarını yaklaşık 6-10mmHg. azaltabilmektedir. Ancak her zaman tek başına yeterli olmayabilir ve diğer klinik uygulamalarla birlikte olması gerekebilir. Fiziksel aktivite ilerleyen yaşla birlikte gözlenen tansiyonun artmasına karşı koruyucu olabilmektedir

Kan Lipitlerinin Kontrolü: Düzenli fiziksel aktivite; HDL kolesterolü artırırken, LDL kolesterolü düşürerek daha yüksek HDL/LDL oranı ve buna bağlı koroner kalp hastalığı riskini azaltmakta, ayrıca yüksek plazma trigliserid düzeyini de düşürmektedir. Önerilen fiziksel aktivite düzeyi; haftada 15 km veya daha fazla yürüme veya koşma gibi aktivitelerdir. Aktivitenin toplam miktarı ve sıklığı, şiddetinden daha önemlidir

Şeker Hastalığı ve Kan Şekerinin Kontrolü: Düzenli fiziksel aktivite insülin aktivitesinin kontrolüne ve kan şekerinin düzenlenmesine yardımcıdır. Düzenli fiziksel aktivite, insüline bağımlı olmayan şeker hastalığının tedavisinden çok korunmasında önemli rol oynamaktadır. Şeker hastalarında egzersiz yapılması hastalığın klinik seyrini etkiler. Yeni başlayan diyabetliler için egzersizler 10 dakikadan başlayarak 35-40 dakikaya kadar artırılabilir.

Damar ve Kas - İskelet Sistemi Hastalıklarını Önleme: Koroner kalp hastalığı ve inme riskinin fiziksel aktivitesi fazla olan kişilerde daha düşük olduğu görülmektedir. Özellikle kadınlar da yaşlanmayla birlikte osteoporozdan dolayı kemik kırıkları(bilek, omur ve kalçada) görülme riski artmaktadır. Yetişkinlikte yapılan orta düzey aktiviteler ise yaşla ilgili kayıpların önlenmesine yardımcıdır.

FİZİKSEL AKTİVİTENİN ZİHİNSEL SAĞLIK ÜZERİNE ETKİSİ:

Fiziksel aktivite, kaygı, stres, depresyonun azaltılması, zihinsel sağlığın sürdürülmesi, psikolojik zindeliğin sağlanmasında pozitif etkiler yaratmaktadır. Ancak egzersizde bağımlılık boyutunda olmamalıdır.

Egzersizi Düzenli Yapmada artan Sosyolojik ve Psikolojik Yararlar:

-İş veriminin artmasına, Hastalık yüzünden çalışılmayan gün sayısının azalmasına,Daha enerjik hissetmesine, tembellikten uzaklaşmaya,Sağlam, canlı hareketli, egzersiz yapmaya hevesli bir kişi haline gelmeye,Öz saygının geliştirilmesine,Organizmayı beden ve ruhsal streslerin yıpratıcı etkisinden korumaya,Hayata daha mutlu bakmaya, Asabi ve hiperaktif yapıyı sakinleştirmeye,Kendine güveninin artmasına,İnsanlarla çabuk arkadaşlık kurma, paylaşma  ve yardımlaşma duygularını geliştirmeye yardımcı olur.”  diyerek sözlerini tamamladı.

            Konferansın bitiminde sahne alan Halil Özçelebi yönetiminde TSM Korosu, seslendirdiği birbirinden güzel şarkı ve türküleriyle öğrencilere , öğretim yılı başında unutulmaz bir gece yaşattılar.

            Programa katkılarından dolayı Yurt Müdürümüz İsmail Tuncel ; Doç.Dr.Faruk Yamaner’e plaket ve TSM Koro Başkanı Halil Özçelebi’ye çiçek takdim ederek teşekkürlerini iletti.